на головну | список тем | перегляд презинтацій | самотестування | історія створення

 

 

 

Тема 22. Використання трігерів та регістрів

Трігери і регістри є найпростішими представниками цифрових мікросхем, що мають внутрішню пам'ять. Якщо вихідні сигнали логічних елементів і комбінаційних мікросхем однозначно визначаються їх поточними вхідними сигналами, то вихідні сигнали мікросхем з внутрішньою пам'яттю залежать також ще і від того, які вхідні сигнали і в якій послідовності поступали на них у минулому. Тобто вони пам'ятають передісторію поведінки схеми. Саме тому їх вживання дозволяє будувати набагато більш складніші і інтелектуальні цифрові пристрої, ніж у разі найпростіших мікросхем без пам'яті. Мікросхеми з внутрішньою пам'яттю називаються ще послідовними або послідовними на відміну від комбінаційних мікросхем.
Трігери і регістри зберігають свою пам'ять тільки до тих пір, поки на них подається напруга живлення. Тобто їх пам'ять відноситься до типу оперативної пам'яті (на відміну від постійної пам'яті і перепрограмованої постійної пам'яті, яким відключення живлення не заважає зберігати інформацію). Після виключення живлення і його подальшого включення трігери і регістри переходять у випадковий стан, тобто їх вихідні сигнали можуть встановлюватися як до рівня логічної одиниці, так і до рівня логічного нуля. Це необхідно враховувати при проектуванні схем.
Великою перевагою трігерів і регістрів перед іншими типами мікросхем з пам'яттю є їх максимально висока швидкодія (тобто мінімальні часи затримок спрацьовування і максимально висока допустима робоча частота). Саме тому трігери і регістри іноді називають також надоперативною пам'яттю. Проте недоліком трігерів і регістрів є те, що об'єм їх внутрішньої пам'яті дуже малий, вони можуть зберігати тільки окремі сигнали, біти (трігери) або окремі коди, байти, слова (регістри).
Трігер можна розглядати як однорозрядний елемент пам'яті, а регістр - як багаторозрядний елемент пам'яті, що складається з декілька трігерів, сполучених паралельно (звичайно, паралельний регістр) або послідовно (зсувний регістр або, що те ж саме, регістр зсуву).

попередня тема наступна тема