на головну | список тем | перегляд презинтацій | самотестування | історія створення

 

 

Тема7. Найпростіші логічні елементи.

Вивчення базових елементів цифрової електроніки ми почнемо з найпростіших елементів, а потім розглядатимемо все більш складніші. Приклади застосування кожного наступного елемента опиратимуться на всі елементи, розглянуті раніше. Таким чином будуть поступово дані головні принципи побудови досить складних цифрових пристроїв.
Логічні елементи (або, як їх ще називають, вентилі, gates) - це найпростіші цифрові мікросхеми. Саме в цій простоті і полягає їх відмінність від інших мікросхем. Як правило, в одному корпусі мікросхеми може розташовуватися від одного до шести однакових логічних елементів. Іноді в одному корпусі можуть розташовуватися і різні логічні елементи.
Звичайно кожний логічний елемент має декілька входів (від одного до дванадцяти) і один вихід. При цьому зв'язок між вихідним сигналом і вхідними сигналами (таблиця істинності) надзвичайно простий. Кожній комбінації вхідних сигналів елемента відповідає рівень нуля або одиниці на його виході.
Ніякої внутрішньої пам'яті у логічних елементів немає, тому вони відносяться до групи так званих комбінаційних мікросхем. Але на відміну від складніших комбінаційних мікросхем, логічні елементи мають входи, які не можуть бути розділені на групи, що розрізняються по виконуваних ними функціях
Головні достоїнства логічних елементів в порівнянні з іншими цифровими мікросхемами - їх висока швидкодія (малі часи затримок), а також мала споживана потужність (малий струм споживання). Тому в тих випадках, коли необхідну функцію можна реалізувати виключно на логічних елементах, завжди має сенс проаналізувати цей варіант. Недолік логічних елементів полягає в тому, що на їх основі досить важко реалізувати складніші функції. Тому частіше всього логічні елементи використовуються тільки як доповнення до складніших, до більш «розумних» мікросхем. І будь-який розробник звичайно прагне використовувати їх якомога менше і якомога рідше. Існує навіть думка, що майстерність розробника обернено пропорційно до кількості найпростіших логічних елементів, що використовуються ним. Проте ця думка вірна не завжди.

попередня тема наступна тема

тестування